FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Czy prowadzicie terapię nastolatków?

Tak, przyjmujemy nastolatki od 11 r.ż na terapię zaburzeń odżywiania. W przypadku pacjentów >14 r.ż. kontakt z rodzicem jest ograniczony do niezbędnych zaleceń i wiedzy rodzica na temat przebiegu terapii.

W przypadku terapii dzieci poniżej 11 r.ż. podejmujemy się terapii dziecka  przy jednoczesnym skierowaniu na terapię rodzinną/terapię własną rodzica /wsparcie psychologiczne rodziców. Dzieci poniżej 11 roku życia w terapii potrzebują wsparcia systemu.

Od jakiego BMI podejmują się Państwo pracy terapeutycznej?

Każdy przypadek oceniamy odrębnie ponieważ każdy pacjent funkcjonuje inaczej, nawet przy tych samych parametrach BMI. Istnieje wiele przesłanek psychologicznych oraz fizjologicznych, które są podstawą przyjęcia na terapię. Jeśli pacjent pomimo niskiego BMI (poniżej 15 u pacjentów dorosłych) spełnia kryteria (fizjologiczne i psychologiczne) do podjęcia terapii, dajemy mu taką możliwość. Czasem przy niskim BMI prosimy o bycie pod stałą opieką psychiatry lub/i lekarza rodzinnego. Może sie okazać, że psychoterapeuta oceniając stan pacjenta, nie podejmie się terapii bez wcześniejszej hospitalizacji/ włączenia farmakoterapii.

Czy przyjmujecie pacjentów na NFZ?

Usługi w naszym Centrum nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jesteśmy placówką działającą prywatnie.

Jaki jest czas oczekiwania na terapię?

W zależności od konkretnego specjalisty, czas oczekiwania waha się od kilku tygodni do kilku miesięcy. Aktualnie pierwsze spotkania diagnostyczne prowadzi osoba kwalfikująca pacjenta do skorzystania z konkretnej formy pomocy. Pacjent po pierwszej diagnostycznej wizycie, w ciągu kilku tygodni powinien uzyskać kompleksowe wsparcie ze strony Placówki. 

Czy prowadzicie sesje ONLINE?

Prowadzimy terapię, konsultacje, sesje dietetyczne i psychodietetyczne online. W przypadku nastolatków z anoreksją zalecaną formą jest stacjonarna lub uzgodnienie ze specjalistą konkretnych metod pracy dostosowanych do formy online.

Jaka forma wsparcia będzie dla mnie najlepsza?

Formę wsparcia dobieramy indywidualnie dla każdej osoby, po wstępnej rozmowie telefonicznej oraz podczas pierwszego spotkania diagnostycznego. W obu formach kontaktu specjaliści postarają się dopasować do pacjenta najlepszą formę pomocy i doradzić najlepszego specjalistę do problemu pacjenta.

Czy mogę poradzić sobie z zaburzeniami odżywiania sam?

Zawsze są wyjątki od reguły, natomiast regułą jest jednak psychoterapia. Zaburzenia odżywiania to choroba wieloaspektowa, mająca swoje podłoże w trudnościach pacjenta w różnych obszarach życia. Znalezienie przyczyny, czynników podtrzymujących chorobę, rozwiązanie trudności których rozwiązanie oferuje choroba, a także nauka funkcjonowania bez choroby to trudne i często przytłaczające zadanie. Specjalista ma za zadanie wspierać, motywować, dostosowywać tempo zdrowienia i toważyszyć pacjentowi w drodze do zdrowia.

Moje dziecko jest w terapii. Co jeszcze mogę zrobić?

Rodzicom często towarzyszy bezradność, poczucie winy, niepokój podczas terapii dziecka. To emocje, które nieświadomie możemy pokazywać naszemu dziecku. Jeśli trudno Pani/Panu odnaleźć się w chorobie swojego dziecka, polecamy skorzystać ze wsparcia psychologicznego dla bliskich lub grupy wsparcia dla rodziców nastolatków z zaburzeniami odżywiania. Państwa zdrowie i komfort psychiczny to jeden z ważniejszych czynników podczas procesu zdrowienia  Państwa dziecka.

Mam zaburzenia odżywiania ale boje się skorzystać z terapii. Czy jest jakaś inna forma leczenia, którą mogę podjąć?

W przypadku zaburzeń odżywiania najskuteczniejszą formą leczenia jest psychoterapia, oparta o proces w którym rozwiązywane są głęboko ukryte trudności i konflikty jednostki. Jeśli jednak boisz się podjąć terapii, w naszym Centrum mamy wykwalifikowanych psychodietetyków, którzy potrafią zaopiekować się zaburzeniami odżywiania w adekwatny sposób i na pewno swoimi oddziaływaniami nie skrzywdzą osoby. Być może kontakt z empatycznym i znającym temat zaburzeń odżywiania psychodietetykiem, okażę się dla Ciebie dobrym wstępem do późniejszego podjęcia terapii.

RODO

Polityka prywatności